Спадщина заведення спадкової справи, видача свідоцтва про право на спадщину, поділ спадкового майна

Спадщина

Заведення спадкової справи, видача свідоцтва про право на спадщину, поділ спадкового майна

Спадщина відкривається за останнім місцем проживання спадкодавця.

Місцем відкриття спадщини підтверджується довідкою виконавчого органу, що здійснює реєстрацію місця проживання особи.

Факт смерті особи підтверджується свідоцтвом про смерть.

Родинні відносини з померлим підтверджуються свідоцтвом про народження, свідоцтвом про шлюб.

У разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал.

Спадкова справа заводиться один раз. Усі спадкоємці надсилають заяви до нотаріуса у якого заведена ця спадкова справа.

Заяви про прийняття спадщини або відмову від спадщини підписуються спадкоємцем особисто. Законодавством України заборонено такі заяви підписувати представником по довіреності. Заява підписується особисто спадкоємцем за його місцем знаходження (якщо спадкоємець з іншого міста) та засвідчується нотаріусом на спеціальному бланку нотаріальних документів, а передати нотаріусу за місцем відкриття спадщини може представник по довіреності.

Неповнолітній (з 14 до 18 років) спадкоємець подає заяву про прийняття спадщини особисто, без згоди батьків. Він може відмовитись від прийняття спадщини тільки за згодою батьків і органу опіки та піклування.

Заяву про прийняття спадщини від імені Малолітнього спадкоємця подають батьки. Батьки можуть відмовитись від прийняття спадщини належної малолітній особі тільки з дозволу органу опіки та піклування.

Повнолітні спадкоємці мають право відкликати свою заяву без обмежень.

Свідоцтво про право на спадщину видається після шести місяців з дати смерті. Після цього терміну видача спадщини ніяким терміном не обмежена.

Спадщина видається тільки за наявності права власності на майно.

Якщо померлий мав декілька нерухомих майна (квартиру, гараж, земельну ділянку), автомобіль, необов’язково отримувати свідоцтва про право на спадщину в один день на все майно. Свідоцтва видаються за необхідністю. Наприклад, через місяць спадкоємець отримує свідоцтво про право на спадщину на квартиру, а через рік отримує свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку. Якщо спадкоємець знайшов документи на інше майно через 10 років, він звертається до нотаріуса у якого заведена спадкова справа.

Якщо є два спадкоємця та декілька видів майна, та спадкоємці бажають не ділити кожний об’єкт порівну (два свідоцтва про право на спадщину на одну квартиру), а бажають отримати кожний об’єкт майна в цілому – укладається договір про поділ спадкового майна, де визначається, якому спадкоємцю залишається яке майно. Такий спосіб спадкування є економічним та практичним.

Перелік документів для заведення спадкової справи:

 • паспорт громадянина України або паспорт громадянина для виїзду за кордон або паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм (id паспорт) + довідка про місце реєстрації. Якщо реєстраційний номер облікової картки платника податків (инн) внесений в id паспорт, копія інн в паперовій формі не надається
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків (інн) або відмітка в паспорті про відсутність ідентифікаційного номеру
 • свідоцтво про смерть
 • свідоцтво про народження (дітей померлого)
 • свідоцтво про шлюб (дружини померлого, доньки)
 • документи на майно: договір купівлі – продажу, свідоцтво про право власності на житло, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та інше

Перелік документів є не вичерпаним. На консультації у нотаріуса в залежності від майна та кола спадкоємців будуть визначені додаткові документи, які необхідно буде надати для оформлення спадщини.

Які документи надає нотаріус після видачі спадщини ?

При видачі спадщини на нерухоме майно (квартира, гараж, земельна ділянка, пай, нежитлове приміщення, житловий будинок та інше) нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину і проводить державну реєстрацію переходу права власності з померлого на спадкоємця в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що надається Витяг з підписом та печаткою нотаріуса.

При видачі спадщини на рухоме майно (автомобіль, причеп, грошові вклади, цінні папери та інше) нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину для пред’явлення в органах реєстрації рухомого майна для перереєстрації майна на ім’я спадкоємця.

Шановні громадяни!

Звертаємо вашу увагу, законодавством України не передбачено користування нотаріусами інформації з Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал дія», тому при вчинення нотаріальної дії, Ви зобов’язані надати документи, що посвідчують особу, в паперовій формі.

Е-паспорт може пред’являтися в інших інстанціях у таких випадках:

 • перевезення пасажирів повітряним, залізничним транспортом (у межах держави);
 • надання послуг поштового зв’язку;
 • проведення банківських операцій;
 • підтвердження віку під час придбання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, або тютюнових виробів;
 • надання послуг з медичного обслуговування;
 • пред’явлення на вимогу працівника правоохоронного органу документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
 • користування бібліотеками та надання бібліотечних послуг;
 • надання готельних послуг;
 • надання телекомунікаційних послуг;
 • пред’явлення на вимогу уповноваженої особи під час відвідування адміністративних будівель;
 • надання адміністративних послуг;
 • повернення сплачених за товар коштів;
 • участь у виборах Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумах.

Витяг надано з Порядку застосування відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, та відображення в електронному вигляді інформації , що міститься у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, під час реалізації експериментального проекту тощо, затвердженого постановою Кабінета Міністрів України від 15 квітня 2020 року № 278.